Jste zde

Skautský způsob léta 2011

Hlavní záložky

Datum a čas akce: 
1.10.2011 14:45 - 31.10.2011 14:45

Vystaveny budou fotografie z letošních letních táborů a představena činnost píseckých skautských středisek Stínadla, Šipka, Oheň života a Gáhál.

Výstava probíhá od 1. do 31. října 2011 v Městské Knihovně Písek, chodba ve 2. patře.

Navazuje na předchozí úspěšné výstavy „Skaut není out“ a „Ze skautských kronik“ pořádané v roce 2010.

 

Výstava Skautský způsob léta 2011 byla podpořena grantem Nadace Vodafone. Dále děkujeme Městské knihovně v Písku za poskytnutí prostor.


SKAUT NENÍ OUT ANI V ROCE 2011 …přijďte se o tom přesvědčit na výstavu fotografií do Městské Knihovny v Písku.


Zde je ukázka z letošní celotáborové hry skautů ze Stínadel:

Vědecko-výzkumná expedice na planetu GAN
V průběhu druhé poloviny školního roku se začali ozývat vědci z organizace MASA ohledně jakéhosi utajovaného projektu. Postupem času stále pravidelněji navštěvovali naší klubovnu s nějakými novými informacemi a úkoly, které jsme museli splnit, abychom byli vybráni na cestu vesmírem až na vzdálenou planetu Gan. Ing. prof. RNDr. Dr. Gordon Freeman M.Sc. a doc. RNDr. RTDr. Sheldon Copper PhD. M.Sc., hlavní představitelé celého tohoto projektu zabývající se vzdálenou planetou, byli organizací MASA vysláni do širokého okolí, aby vybrali družinu, která se na planetu Gan vypraví jako vědecký tým pod křídlem MASA. Po úspěšném absolvování různých zkoušek testujících naše dovednosti při práci s mapou, při komunikaci za pomoci světelných nebo zvukových signálů či při řešení těžkých logických úloh a překonávání fyzicky náročných překážek, jsme byli vybráni my. Bylo však nutné, abychom prodělali ještě závěrečný výcvik těšně před začátkem prázdnin, jenž nás měl připravit na nebezpečnou misi: cestu a pobyt na planetě Gan. Závěry z výcviku byly vyhodnoceny kladně a my se mohli konečně vydat k samotnému cíli a tedy vzletět vzhůru do oblak a ještě dál až k planetě plné dobrodružství a nástrah, k planetě Gan.
Délka pobytu na planetě sčítala zhruba 14 dní. Na počátku se jevilo vše bez problému. Nedaleko Písku kousek od obce Oslov na nás čekali páni vědci, aby nás dovedli k vesmírnému plavidlu, které nás mělo dopravit až na Gan. Vše proběhlo v pořádku a my se s klidem mohli do večeře ubytovat na naší výzkumné stanici. Po večerním nástupu dorazili i páni vědci pomocí teleportu. Informovali nás o táborovém řádu a systému našeho zdejšího fungování.
Prvních pár dnů si nešlo stěžovat. Započali první práce na tomto vesmírném projektu. Hned první den našeho bádání jsme měli nějaké vzorky. Díky naší aktivní práci byla třetí den od doby příletu odhalena zdejší civilizace: Agurové. Naštěstí jsme se rychle skamarádili tedy až na bratra krále, který nás od prvního dne, co jsme obývali Gan, nenáviděl. Během naší vzájemné spolupráce se mezi Agury objevovali tací, kteří s názory královo bratra souhlasili a začali mu projevovat upřímnou sympatii. Všechno vyvrcholilo v den, kdy se představitelé MASA rozhodli jednat o vybudování portálů mezi Ganem a Zemí na základě cenných informací, které jsme obdrželi od pana krále za okamžitou výpomoc s roznosem královské pošty. Tento den oficiálně vzniká kvůli rozdílným názorům krále a jeho bratra Odboj. Svět Agurů se trhl na dvě poloviny.
Za námi je polovina expedice. Odboj se pokouší získat trůn a vyhladit lidi, nebo je aspoň vystrnadit. Na planetě přestává být bezpečno. MASA jedná o tom, co dál. Zdá se, že celý projekt bude zrušen. Přes noc z pondělí na úterý nám byly cenné informace odcizeny. Důsledkem nebyl jenom obrovský průšvih a zkolabování profesora Freemana, ale také následná výprava právě na místo, kde se informace měli údajně nacházet, výprava podle mapy, kterou jsme si museli statečně vybojovat. Bohužel, v cíli naší cesty jsme nic nenašli, vlastně něco přece jenom. Byl tu vzkaz. Ten hovořil o jakémsi uschování informací z nutnosti pro bezpečí nás všech.
Následný den, kdy už se blížil konec našeho zdejšího pobytu, svolal Dr. Freeman radu, kde se mělo o cenných informacích jednat. Dostavil se agurský král, jeho bratr, představitel Odboje, a kolega Dr. Freemana docent Copper, který jednal za organizaci MASA. Výsledek celé debaty však byl horší, než její příčina. Spolupráce mezi králem Agurů a MASA zanikla, nenávist Odboje k lidem a králi vzrostla. Blížila se válka…
Ze čtvrtka na pátek Odboj přepadl naší vesmírnou stanici. Byla unesena hlídka! To aby s námi Odboj mohl vyjednávat a klást si podmínky. Naštěstí nás poplach způsobený na základě povyku Agurů probudil včas a po úspěšném hnaní se za prchajícími Agury v čele s Dr. Freemanem unášející hlídku jsme naše členy nebojácně osvobodili.
Ráno se společně s ostatními členy týmu probouzíme z dnešní noční můry. Vítr je slabý, vzduch velmi těžký - ticho před nenasytnou bouří. Dr. Freeman přichází s novými aktualitami. MASA prý objevila místo, kde by se cenné informace měli údajně nacházet. Všichni jsme se tedy vypravili na ono místo. Zde dochází ke střetu všech čtyř stran. Čtyř? Ano, cenné informace byli doposud v rukou zdejších bohů. Sledovali tím ztrátu našeho zájmu o tuto planetu. Chtěli, abychom se již nikdy nevrátili a tím byla navrácena rovnováha mezi zlem a dobrem. Začala velká bitva o cenné informace…
My jsme se zapojili pouze obrannou strategií, dokud tuto situaci nevyřeší námi vyslaní diplomaté. Trvalo to desítky minut, spoustu mrtvých, a my konečně přesvědčili Královo muže k diplomatickému řešení, Odboj však odmítl. Válečné pozice se radikálně změnili. My a Královi muži proti Odboji. I přes nezájem Odboje o diplomatické řešení jsme naše diplomaty z pole nestáhnuli. Udělali jsme dobře. Totiž po dalších desítkách minut společně s králem Agurů se jim podařilo přesvědčit i Odboj. Stálo to krále i nás však plno úsilí, surovin a jiných obětí. Požadovali například náš odjezd, rezignaci krále a zneškodnění cenných informací! Nikdo již nechtěl další násilí, další krev, a tak všichni i docela rádi na tyto podmínky přikývli. Válka naštěstí skončila brzy, i když ve srovnání s počtem mrtvých, trvala věky. Sesedli jsme do kruhu, zapálili dýmovnice míru a cenné informace nechali shořet v plamenech společně rozdělaného ohně. Vlajka Odboje byla zlomena ve dví samotným bratrem krále. Agurové zase tvořili jeden celek. Král Agurů nás obdaroval a představil svého nástupce, svého bratra jako nového krále. Nezbývalo už jen nic než mír řádně oslavit u táborového ohně a rozloučit se. Zítra se vracíme na Zem!
Možná vám teď připadá, že celá expedice na vzdálenou planetu Gan dopadla pro organizaci MASA docela špatně. Musím však nesouhlasit. Nepodařilo se sice propojit agurskou a lidskou civilizaci, nebylo nám umožněno dolovat Rudý kámen. Ale zato jsme získali spoustu užitečných zkušeností, které si určitě najdou své uplatnění i v civilním životě a navěky byli poučeni o tom, že výprava za poznáním cizího často vede k poznání sama sebe…
(Autor: Svižník - Michal Lyga)

Komentáře

taky jsou další info: http://www.piseckysvet.cz/neziskovky/skautsky-zpusob-leta-2011/1058/